obr

Jak o softshellové oblečky pro psy pečovat?

Váš psí mazlíček přišel z procházky poněkud zašpiněný a vy stojíte před otázkou, jak správně vyprat jeho krásný softshellový obleček. Chystáte se na první praní a chcete, aby vám co nejdéle vydržel? Poradíme vám, jak o něj správně pečovat.

Prát nebo neprat? I přestože má softshell spoustu užitečných vlastností, samočisticí není.  A tak ho čas od času musíme vyprat.
Drobné nečistoty z psího oblečku odstraníte navlhčeným hadříkem nebo jemným kartáčkem (chlupy samolepicím válečkem), s většími nečistotami si musíte poradit praním. Při praní je zapotřebí držet se pokynů výrobce a nepodléhat vlastním dojmům. Ušetříte si tak následné zklamání z oblečku a peníze za nový. Pokyny pro údržbu najdete na etiketě, zpravidla všité do lemu oblečku.

Jaký použít prací prášek? Běžný prací prášek (prostředek) na praní softshellových oblečků nikdy nepoužívejte, investujte do speciálních pracích prášků. Věřte, že nebudete litovat. Běžný prášek (prostředek) není tak šetrný k softshellu a může nevratně narušit jeho vlastnosti.Obstarat speciální prostředek není dnes žádný problém, nabízí ho většina obchodů se sportovním oblečením nebo drogistickým zbožím.

Softshell vs. aviváž a bělicí prostředky? Aviváž, bělicí prostředky a změkčovadla raději nepoužívejte! Sice vám obleček nebude krásně vonět, ale zachová si své funkční vlastnosti.

Vyprat, vymáchat, neždímat. Perte vždy podle instrukcí výrobce. Softshellové oblečky perte na šetrné praní do 40 °C. Pokud není na etiketě uvedeno jinak, softshellové oblečky neždímejte a nesušte v sušičce. Zapomeňte i na ruční ždímání, mohli byste poškodit membránu a narušit její funkčnost. Sušte na šňůře a nechte vodu odkapat.

A co impregnace? Impregnaci je vhodné použít v okamžiku, kdy máte pochybnost o funkci oblečku. Obnovíte tím impregnační vrstvu a tím zajistíte jeho správnou funkčnost. Impregnujte vždy vypraný obleček, v opačném případě impregnujete i špínu, kterou z oblečku již nemusíte vyprat. Impregnaci seženete ve spreji či tekuté formě, a dokonce se dá zakoupit jako balení 2 v 1 společně s pracím práškem.

Rychlé shrnutí:

  1. Používejte speciální prací prostředky.
  2. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla vody a bělidla.
  3. Perte na 30 – 40 °C dle pokynů výrobce.
  4. Dobře vymáchejte.
  5. Nikdy neždímejte v pračce ani v ruce.
  6. Nepoužívejte sušičku.
  7. Dle potřeby impregnujte. 

Přečtěte si také