Elektronická evidence tržeb (EET)

Informační povinnost poplatníka

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Evidence tržeb

Na našem internetovém obchodě můžete využívat vybrané způsoby platby, které musíme podle zákona o evidenci tržeb (112/2016 Sb. ze dne 16. března 2016) zaevidovat on-line u správce daně jako přijatou tržbu a zároveň Vám musíme k takto evidované tržbě vystavit účtenku s údaji z evidence tržeb. V případě technického výpadku musíme takovou tržbu zaevidovat nejpozději do 48 hodin. Tržby evidujeme v „běžném režimu“.

Mezi způsoby platby, na které se evidence tržeb vztahuje, patří například platba kartou online přes námi využívanou platební bránu. Naopak platby bankovním převodem do evidence tržeb nespadají.

V případě platby kartou online provádíme evidenci tržeb pouze v případě, pokud skutečně daná platba kartou přes námi využívanou platební bránu proběhla. Pokud jste si v košíku zvolili způsob platby kartou online, ale nakonec jste tuto platbu nerealizovali, provedeme v souladu se zákonem evidenci tržeb podle toho, jaký náhradní způsob platby následně zvolíte.

V rámci evidence tržeb nezasíláme správci daně žádné informace o zákazníkovi ani o konkrétních položkách jeho nákupu. Správce daně zajímá pouze celková výše tržby, kterou jsme od zákazníka přijali, a částky pro jednotlivé sazby DPH.

Předání účtenky

Pro případy, kdy si zákazník nemůže osobně převzít vystavenou účtenku, zákon o evidenci tržeb přímo neupravuje způsob předání účtenky zákazníkovi. Prodávající si může zvolit způsob, kterým v souladu se zákonem zajistí doručení účtenky zákazníkovi.

My jsme zvolili způsob vkládání účtenky do zásilky se zbožím, které jste si u nás objednali. Údaje účtenky z evidence tržeb budou vytištěny v samostatné části na konci faktury, kterou Vám vždy ke zboží přikládáme.

Údaje na účtence

Na dané faktuře společně s údaji o naší společnosti, které obsahují mimo jiné i naše DIČ, najdete tyto údaje účtenky z evidence tržeb:

  • označení režimu evidence tržeb
  • číslo účtenky
  • označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna
  • označení pokladního zařízení, na kterém je tržba evidována
  • celkovou částku evidované tržby
  • datum a čas přijetí tržby nebo vystavení účtenky, pokud je vystavena dříve
  • bezpečnostní kód poplatníka (BKP)
  • fiskální identifikační kód (FIK) - je uveden v případě, že evidence tržby proběhla úspěšně
  • podpisový kód poplatníka (PKP) - je uveden v případě, pokud účtenka z objektivních důvodů neobsahuje FIK, např. při výpadku spojení